To take this off at a wild tangent.
LadyLuna said:
I wish there was a class or video or something that came with it for "how to eat off $200 a month". Cause the government is under the impression that a single person can eat healthily off that.
I'm currently managing about that - well - $100.
For breakfast, for example:
40g rolled oats, 4 dates, 100ml milk, microwaved for 2.5 minutes - delicious. $.20
I've got someone over, so I made up some chinesy stuff to eat for the next 3 days or so.
330g pork joint, diced up,
1kg onions diced and fried
2 cans peaches
50g ginger
50ml soy sauce
4 cloves garlic
lemon juice
2 large bell peppers
celeriac stem (from garden)
Bamboo shoots or beansprouts would have been good, but I diddn't have any in stock.
This came out at around $5, and is six generous portions.
With 100g of rice, for a total of $1/meal or so.
Also is delicious!
My top tips for 'eating healthily cheaply on a budget' would be:
* Get the largest freezer you can.
This both lets you store large amounts of ingredients, and lets you make large amounts of stew or meals such as the above, and then freeze.
* Learn your local marketplace - what's the best time to get discounts, are there regular discounts to draw people in, ...
* Completely ignore diet food, it's a LIE. It generally does not taste as nice, and is more expensive.
* Learn to cook - at least basically.
I'm lucky in that in the UK, I can get groceries delivered - I am currently running about a delivery a month.
This breaks down into $30 of fruit - largely banannas and whatever's on offer that will last a long time in the fridge.
And then the rest, which varies a lot, as I buy special offers to reduce my bills.
For example, last months was 10 packs of biscuits, as they are a brand I really like, with half off. I'll be eating these for at least 4 months, and 10Kg of chicken fillets that there was a pricing error on, so they were $16.
And wholemeal/brown/white flour to give me fresh sourdough bread every couple of days from the breadmaker.
In general, I recommend going round your local market, and finding out what's cheap. Now work out if it can be a reasonable part of your diet - and then consider if you can make it tasty. If you're not sure as you've never cooked it before, note it down, and then go and hit google for a bit to find a _simple_ recipe using it.
Buying 'what you always buy' is a surefire way to fail.
I used to be buying breakfast cereal that I liked, as it was easy.
However, I looked round, and found that rolled oats were _considerably_ cheaper, and looking round the dried fruit aisle, dates were cheapest. It so happens I like both of these, and now instead of cereal, which can get a bit meh - I have a nice hot breakfast with minimal effort.
This does take more effort, at least initially, especially as you're going to have to do the calorie counting yourself, not rely on pre-portioned diet foods.